600203815
biuro@tar-bud.com

Dentysta Świnoujście

Dentysta Świnoujście

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Odsłonięte szyjki zębowe to zwykły problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, i w skutku nawet utratą zębów. Niezależnie z racji tej dolegliwości, należy się nią opanować i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Maszewo

Obnażanie szyjek zębowych to koniec „cofania się” bądź i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na dzień, ale proces obecny istnieje nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn prawdopodobnie żyć wiele, choć najczęstsze z nich toż wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Ujawnianie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu jest często i higiena. Również ta zła (niedoczyszczanie zębów, skupiający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak również taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w sukcesu umieszczania się płytki nazębnej i dawania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” bądź i „ruszanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący efektem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z ostatniego względu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie przedstawia się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze sięgając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy świecą się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a jeszcze na przyjemny i ostry smak i na kontakt to klasyczny objaw obnażonych szyjek zębowych. Doświadcza się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o właściwym zapachu i temperaturze, jak również w kontakcie z trudnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest ciężkie, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W wypadku odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta strona jest gorsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy z przyczyny powstania problemu, a jeszcze z zaawansowania choroby. Zazwyczaj zaczyna się jednak z środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to kluczowe etapy w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi daje się w gabinecie stomatologicznym w projekcie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie udaje się je co pół roku.

Pomocna prawdopodobnie być jednocześnie zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych odnosi się miękkich szczoteczek. Kluczowa istnieje ponad technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zazwyczaj w kierunku od dziąsła) Właściwie jest używać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie doprowadzają do zawieszania się osadu nazębnego.

Dentysta Maszewo

Warto wyposażyć się zarówno w znaczące preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W wypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Proste są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i ciężkiego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami wskazane jest podjęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W poszczególnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe daje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Maszewo

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x