600203815
biuro@tar-bud.com

Jak odzyskać podatek akcyzowy?

Jak odzyskać podatek akcyzowy?

Jako odzyskać podatek akcyzowy z zagranicy i czy warto? Praktyczne porady dla firm transportowych. Wszytko to w tym artykule.

Do paliwa doliczany jest podatek akcyzowy. Jest on zawarty w cenie oleju napędowego. W kilku krajach istnieje możliwość ubiegania się o zwrot akcyzy. Sporo przedsiębiorców firm transportowych nie wie o możliwości odzyskiwania zarówno tego podatku jak i podatku VAT. Wielu właścicieli firm rezygnuje z tego, gdyż nie wiedzą od czego ten temat zacząć. W tym artykule skupię się na podatku akcyzowym. Przybliżę czym jest owy podatek, z jakich krajów można go odzyskiwać oraz przestawię plusy i minusy tego. Czy warto postarać się o taki zwrot? Czy jest to opłacalna kwestia? Każdy będzie mógł sam odpowiedzieć sobie na to pytanie po przeczytaniu poniższego tekstu. Zapraszam do lektury.

Podatek akcyzowy doliczany jest do paliwa – oleju napędowego. Możliwość odzyskania owego podatku mają firmy transportowe, które posiadają pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5 tony oraz firmy posiadające autokary kategorii M2 lub M3, czyli powyżej 8 miejsc dla pasażerów.

Istnieją trzy podstawowe warunki do odzyskania tego podatku. Mianowicie pojazd dla którego ubiegamy się o zwrot musi być zarejestrowany w Polsce lub w innym kraju Unii Europejskiej, płatność za olej napędowy musi być dokonywana specjalną kartą paliwową oraz faktury, które będą służyły do odzyskiwania podatku muszą zawierać numer rejestracyjny pojazdu.

Obecnie istnieje możliwość odzyskania akcyzy za tankowanie oleju napędowego w Belgii, Francji, Słowenii, Rumunii, Hiszpanii, na Węgrzech i we Włoszech. Jedynym wyjątkiem jest to, że we Włoszech o zwrot podatku akcyzowego nie mogą ubiegać się firmy autokarowe (ale tu też istnieją wyjątki, takie jak kursujące według rozkładu jazdy autobusy liniowe).

W każdym z tych państw kwoty zwrotu są różne i mogą się zmieniać co miesiąc, kwartał lub pół roku. Również składanie wniosków jest różne – w jednych państwach składa się kwartalnie, w innych wnioski są półroczne.

Zwroty wahają się między 1, a nawet ponad 216 euro za 1000 litrów. Wszystko w zależności od państwa i stawki akcyzy w danym okresie.

Z danych statystycznych wynika, że na 1000 litrów paliwa (oleju napędowego) zwrot we Francji  to ok 49 euro, we Włoszech około 215 euro, w Belgii jakieś 76 euro, Rumunii plus minus 40 euro, w Słowenii waha się od 70 do 100 euro, natomiast w Hiszpanii od 1 do 49 euro (tu uzależnione jest to od regionu, w którym były dokonywane tankowania).

W Belgii wniosek może być złożony pod warunkiem, że minimalna ilość paliwa wynosi 5 tysięcy litrów oraz po uprzednim zarejestrowaniu firmy w tamtejszym urzędzie podatkowym. Wnioski można składać kwartalne, półroczne lub roczne. We Francji natomiast sytuacja przedstawia się następująco. Minimalna ilość paliwa to 5 tysięcy litrów, natomiast tutaj istnieje górna granica i wynosi ona 40 tysięcy litrów na jeden pojazd. Karta paliwowa musi być wydana na numer rejestracyjny danego pojazdu. Ubiegać się można o zwrot akcyzy do dwóch lat wstecz, czyli do 31.12.2017 roku można składać wniosek za 2015 rok. Wnioski do Francji składane są co pół roku. We Włoszech również można składać wnioski za dwa lata wstecz. Wnioski składa się tylko i wyłącznie kwartalne. W Hiszpanii przed rozpoczęciem składania wniosków o zwrot akcyzy należy zarejestrować przedsiębiorstwo w hiszpańskim urzędzie podatkowym. Trzeba zgłosić pojazdy tankujące w tym kraju. Ubiegać się o zwroty można dopiero za okresy od momentu dokonania rejestracji. Na jeden pojazd rocznie można wnioskować o zwrot akcyzy maksymalnie za 50 tysięcy litrów. Musi być wydana karta paliwowa na dany numer rejestracyjny. W Słowenii możliwe jest składanie wniosków miesięcznych, kwartalnych lub rocznych. Z tymże najpóźniej można złożyć wnioski do 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który ma być dokonany zwrot. W przypadku chęci odzyskania podatku akcyzowego z Węgier wnioski należy składać do 20 dnia miesiąca, kwartału lub stycznia za poprzedni rok. W Rumunii, aby otrzymać zwrot należy płacić za olej napędowy kartą paliwową. Ubiegać się o zwrot można maksymalnie za rok wstecz. Wnioski składane są kwartalnie.

Wiele z wyżej wymienionych krajów wymaga płacenia za olej napędowy kartą paliwową, w niektórych krajach wymagana jest rejestracja przedsiębiorstwa w danym urzędzie podatkowym. Do zwrotu wymagane są oryginalne faktury. Niektóre kraje wymagają przedstawienia dokumentacji dotyczącej pojazdów, dla których ubiega się o zwrot. Dokumentacja ta to najczęściej kserokopie dowodów rejestracyjnych, umów leasingowych lub najmu. Czasem wymagane są dodatkowe dokumenty, ale to zazwyczaj wynika w trakcie postępowania o zwrot.

Zwrot akcyzy dla przedsiębiorstwa, które dokonuje dużych ilości tankowań oleju napędowego w danym kraju może być sporym zastrzykiem finansowym, uzupełnieniem budżetu firmowego. Na niektórych stronach internetowych są kalkulatory dające możliwość pobieżnego przeliczenia kwot zwrotu. Część firm zajmuje się odzyskiwaniem podatku akcyzowego we własnym zakresie i takowe przedsiębiorstwa nie muszą ponosić dodatkowych kosztów wynikających z korzystania z usług firm zajmujących się odzyskiwaniem zwrotów. To jest na plus. Minusem w tym przypadku jest fakt, że wszystkim muszą zająć się samodzielnie. Mianowicie zarejestrowaniem w urzędzie podatkowym (tam, gdzie jest to wymagane), przygotowaniem stosownych dokumentów, przeliczeniem i wypełnieniem wszelkich wniosków oraz kontaktem z tamtejszymi urzędami w razie jakichś nieprawidłowości lub potrzeby uzupełnienia dokumentacji.  Jednakże jest też możliwość skorzystania z oferty firmy, która się tym zajmuje profesjonalnie. Wiele firm pobiera prowizję dopiero po otrzymaniu zwrotu akcyzy z danego kraju. Są też takie, które oferują przedpłatę, ale wtedy najczęściej prowizja za odzyskiwanie jest wyższa.

Czy warto ubiegać się o zwrot? Wszystko zależy od ilości dokonywanych tankowań w danym kraju. Każdy przedsiębiorca powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce i opłaca mu się wnioskować o zwrot tego podatku dla swojej firmy.

 

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x