Karty mieszkańca, loterie fantowe, czyli co może zyskać podatnik rozliczając się z PIT?
Skorzystaj z oferty polskich magistratów – rozliczysz dla nich PIT, zyskasz cenne nagrody rzeczowe. Miasta oferują skutery, karty mieszkańca, a nawet…samochody. Wszystko po to, by przyciągnąć nowych podatników.
Karty mieszkańca, loterie fantowe, czyli co może zyskać podatnik rozliczając się z PIT?
W Polsce zaczęło się już pierwsze szaleństwo rozliczeń podatków za rok 2017. Polskie miasta w najróżniejsze sposoby kuszą mieszkańców, by na ich terenie rozliczali się z podatków. Wśród ofert skierowanych do rozliczających PIT-y wymieniane są karty mieszkańca, rowery, loterie fantowe czy nawet konsole! Aby zostać ich posiadaczem wystarczy rozliczyć się w konkretnym mieście.
Magistraty walczą o podatników
Nie ma się co dziwić temu, że magistraty w całym kraju walczą między sobą o podatników. Wpływy z tytułu podatków dochodowych to drugie największe źródło pieniędzy z portfeli Polaków, zaraz po podatku VAT. Tym samym jest to największe źródło dochodów samorządów, a więc jest o co walczyć. Dodatkowo Polska stoi obecnie na progu dużego kryzysu demograficznego, a jakiekolwiek rozwiązania wdrożone w celu jego zniwelowania będą przynosić rezultaty co najmniej w kolejnym pokoleniu. Prognozy mówią o tym, że w przeciągu następnych 30 lat każdy spośród 66 największych miejskich ośrodków w Polsce odnotuje spadek liczby mieszkańców – w największych miastach może to być nawet 60%! W przypadku tak drastycznego spadku liczby ludności, wpływy do kasy miast radykalnie się skurczą, a przecież nie będzie czym ich uzupełnić. Samorządy stosują więc coraz bardziej kreatywne metody przyciągnięcia podatników, oferując im wiele korzyści i nagród z tego tytułu. Okazuje się, że starania samorządów przynoszą realne rezultaty.
Karty mieszkańca, konsole, a nawet samochód – wszystko dla podatników
Władze miast wiedzą, że aby przyciągnąć do siebie źródło dochodów, czyli osoby płacące podatki, należy coś zaoferować w zamian. Magistraty prześcigają się w najróżniejszych pomysłach – w Gdańsku podatnicy mogą brać udział w loterii fantowej z cennymi nagrodami lub otrzymać kartę mieszkańca, gwarantującą między innymi zniżki na komunikację miejską czy na popularne gdańskie atrakcje. Podobne rozwiązanie proponuje w tym roku Kraków, wprowadzając niedługo zniżki na okresowe bilety na komunikację miejską. W samym Gdańsku „kampania marketingowa” przyniosła rezultaty, w mieście rozliczyło się o 2 tysiące więcej podatników niż jeszcze rok wcześniej. Rozliczysz swój PIT w Sosnowcu, masz szansę na wygranie nowego samochodu osobowego – obecnie jest to najnowsza Toyota Aygo, w zeszłym roku jedną z głównych wygranych był Fiat Panda. Co najważniejsze, samochody fundował lokalny sponsor, a miasto nie straciło na tym ani złotówki. Śladem Sosnowca w tym roku pójdzie również Wrocław, który także organizuję PIT-ową loterię. Do wygrania jest samochód osobowy (hybryda), trzy skutery elektryczne oraz 10 miejskich rowerów. Miasto zainwestowało również w intensywny rozwój strony internetowej, na której można poznać sylwetki osób decydujących się na rozliczenie podatków we Wrocławiu. Koszt kampanii szacuje się na około 250 tysięcy złotych wraz z wydatkiem na nagrody, natomiast zainteresowanie ze strony podatników może przynosić w tym roku od 5 do nawet 7 milionów złotych zysków do kasy miasta! Kampania prowadzona we Wrocławiu ma na celu zgromadzenie nowych środków, spośród których część ma zostać powierzona na walkę ze smogiem duszącym miasto – między innymi stąd wynika ekologiczny charakter nagród rzeczowych.
Jak rozliczyć się z PIT w danym mieście?
Atrakcyjne nagrody przyciągają zainteresowanych, ale nie każdy może rozliczyć się z PIT w dowolnym mieście. Nie da się co roku zmieniać miasta w którym składamy rozliczenie, zgodnie z tym gdzie danego roku zaoferowane zostaną ciekawsze nagrody. Warunkiem jest jednak zamieszkiwanie na terenie danego ośrodka miejskiego – nie trzeba być nawet zameldowanym w tym miejscu, by móc złożyć deklarację. Z powodzeniem można się rozliczać w miejscowości w której na co dzień pracujemy i wynajmujemy mieszkanie, a nie w której mamy zameldowanie. Co ważne, w tym celu nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności – po prostu należy przynieść uzupełnioną deklarację podatkową do Urzędu Skarbowego.