Ocieplamy dom – styropian grafitowy
Ocieplamy dom – styropian grafitowy. Poznaj nasze podpowiedzi „za i przeciw” odnośnie ocieplenia domu styropianem grafitowym.
Ocieplamy dom – styropian grafitowy
Okres wiosenno/letni to doskonała pora na remont domu. Zwłaszcza dobrym pomysłem jest przygotowanie elewacji i ocieplenie domu na zimę. Powody dla których chcemy ocieplić dom są różne, najczęściej jest chęć obniżenia kosztów ogrzewania. Bez względu na nasze intencje zanim rozpoczniemy prace trzeba się odpowiednio przygotować:
-Po pierwsze musimy mieć plan prac i ogólny kosztorys. Powinniśmy obliczyć jaką grubość ma mieć izolacja. Zabezpieczyć okna folią i ustawić rusztowanie na solidnym gruncie;
-Ściana powinna być odpowiednio przygotowana i wygładzona by zapewnić przyczepność dla kleju (należy uważać by nie doszło do zjawiska „wciągania kleju” przez ścianę);
-Unikamy wszelkich zmian „koncepcji” w trakcie trwania remontu;
-Trzeba pilnować odpowiedniej kolejności prac. Np. najpierw nakładamy klej na oczyszczoną ścianę a potem siatkę mocującą. Zdarza się, iż niektórzy wykonawcy robią na odwrót co skutkuje nieprawidłowym wiązaniem a co za tym idzie nierównościami a nawet może dochodzić nawet do pęknięć elewacji;
– Odpowiednio zabezpieczamy izolacji termiczną przed działaniem złej pogody. Wełna mineralna łatwo nasiąka wodą, a styropian wystawiony na działanie słońca ulega powierzchniowej degradacji Dlatego musimy pamiętać o co najmniej foli ochronnej lub wiacie a najlepiej zastosować kilka środków;
-Łączenia muszą być dopasowane do ściany i grubości materiału termoizolacyjnego. Płyty układa się na tzw. mijankę zachowując odstęp 15 cm. Dodatkowo powinny być 4 mocowania na każdy metr kwadratowy.;
-Zbyt cienka warstwa wełny mineralnej lub styropianu może spowodować wkraplanie pary wodnej pomiędzy warstwy konstrukcyjnej. Co z kolei powoduje, że ocieplenie jest nieskuteczne i równie dobrze mogło by go nie być;
– Kolejnym grzechem przy pracach remontowych jest montaż niezgodny z zaleceniami producenta. Materiały budowlane tworzone są pod konkretne warunki użytkowania i zbyt pochopne naciąganie zasad montażu może prowadzić do szybkiego zużycia.
Styropian grafitowy
Z wielu rozwiązań termoizolacyjnych ciężko jest wybrać to optymalne. Tym bardziej warto przyjrzeć się nowince na rynku czyli grafitowemu styropianowi.
Styropian szary (grafitowy) powstaje w ten sam sposób, co tradycyjny styropian. Jedyną różnicą jest obecność grafitu, który dodaje się w trakcie produkcji. W ten sposób, tworzy się styropian o szarym zabarwieniu, co ważne ma on podwyższone właściwości izolacyjno –termiczne.
Ważną cechą styropianu grafitowego jest jego zdolność utrzymywania ciepła w naszym domu. Dzięki temu możemy zastosować o wiele cieńszą warstwę niż w przypadku styropianu białego. Co sprawia, iż znika problem coraz grubszych warstw izolacji i ciemniejszych wnętrz. Oczywiście można rozwiązać problem braku światła słonecznego przy pomocy ciepłego montażu okien lecz niestety jest to rozwiązanie drogie i mało popularne.
Sam montaż styropianu szarego nie różni się zbytnio od białego, główną różnicą jest większa śliskość tego pierwszego. Pociąga to za sobą konieczność lekkiego przeszlifowania i pochylenia płyt (kleimy mocniejszym klejem metodą obwodową-punktową).
Podsumowanie
Założenie warstwy termoizolacyjnej to inwestycja która zwróci nam się po kilku latach od jej założenia. Ni mniej jest to posunięcie opłacalne. Na pewno mniej wydajemy na ogrzewanie a przy okazji wzmacniamy i odnawiamy ściany zewnętrze naszego domu. Zmniejsza się też poziom hałasu jaki dociera do nas z zewnątrz.
Jeśli planujemy samodzielnie zrobić remont należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta materiałów. Natomiast gdy wynajmujemy ekipę budowlaną zwracamy szczególną uwagę na ”fachowość”, terminowość i realizacje planu. Dzięki temu unikniemy wielu nieporozumień – zwłaszcza z kierownikiem budowy, który na wszystko ma „oko”.
Artykuł powstał dzięki portalowi Jaki sterownik do kominka wybrać